ZDRAVA KOŽA LICA

    Halty face skin - featured image - 1

    Oduvek je postojala potreba da se što duže zadrži zdrava koža lica.

    Isto tako, svi imamo potrebu zadržati što duže mladalački izgled za šta posebnu ulogu ima izgled kože. Naime, koža je najveći organ tela i ima brojne funkcije.

    Štiti telo od:

    • Mehaničkih,
    • Fizičkih,
    • Hemijskih i
    • Mikrobioloških uticaja.

    Koža kao i svaki drugi organ, podleže procesu starenja, za razliku od drugih organa, podleže uticajima spoljašnje sredine koji mogu ubrzati proces starenja kože. Ako se samo kratko zadržimo na ovome, vetar, mraz, toplota i vlažnost su samo neki od klimatskih faktora koji mogu uticati na zdravlje kože. Najvažnije je posvetiti se uticaju UV zraka a sve kako bi naša koža ostala što duže zdrava koža.

    Koža je građena od:

    • Epiderme,
    • Derme ili cutisa i
    • Subcutisa, najdubljeg sloja kože koja se neprestano obnavlja.

    Na površini kože nalazi se tanki, hidrolipidni film, sastavljen od izlučevina žlezda lojnica, žlezda znojnica i izumrlih ćelija sa površine kože koje se neprestano obnavljaju.

    PROBLEMI KOŽE LICA

    U periodu koji je iza nas, uzimajući u obzir korona virus i posledice nakon toga, problemi na koži lica su najizraženiji i najvidljiviji.

    Naime, kako se smanjilo širenje virusa, preporuka svih relevantnih institucija je nošenje zaštitne maske na licu. S jedne strane, neosporan je njen pozitivan efekat, mada, s druge strane znamo da nošenje maske ima neke nus pojave. Kada su nam maske na nosu i usnama u toku celog dana, stvara se toplo i vlažno okruženje koje omogućava nakupljanje znoja, toksina, bakterija i masnoća na licu. To povećava rizik od iritacija, perutanja kože, upala, crvenila i svraba na područjima gdje maska direktno dolazi u dodir sa kožom. To su područje nosa i usta.

    Lice, a pre svega područje oko nosa i očiju moraju se pravilno čistiti, zaštititi i hidrirati kako bi iole sačuvali osetljivi hidrilipidni film.

    Preporuka je svakodnevno čistiti kožu blagim proizvodima, ujutro i uveče, koristeći tretmane na bazi morskog kolagena nakon čišćenja. Upotrebom kolagena, koža dobija više vlažnosti, zaštite i regeneracije kožnog tkiva na tom području. Kolagen je protein koji je bitan sastojak bijelih vlakana koja čine dermis a služi za jačanje i elastičnost kožnog tkiva.

    Osim toga, potvrđeno je da ima zaštitno delovanje kao prirodni kolagen. Na fizikalno-hemijskom nivou, omogućava svim slojevima naše kože poboljšanje razmene energije čime se umanjuju problemi kože na licu.  Morski kolagen je funkcionalna materija za zdravu kožu lica koji je bogat masnim kiselinama kao što su Omega 3 i proteini. Sadrže hidrosipolin, materiju koja daje koži metaboličku ishranu. Sinergija njegovih aminokiselina i belančevina, poboljšava epitelna tkiva čineći kožu fleksibilnijom i zaštićenijom.

    Kako našem licu omogućiti zdrav i lep izgled, saznaćete od savetnika – dermokonsultanata u apoteci.

    TIPOVI KOŽE

    Koji je moj tip kože?

    Šta koristiti za moj tip kože?

    Dali moj tip kože treba neki kraljevski tretman?

    Potrebe naše kože za hidratacijom i hranljivošću su delimično različite a sve zavisi od:

    • Tipa kože
    • Upotrebe preparata ujutro ili uveče i
    • Godišnjeg doba.

    Ovo su tri osnovna faktora kako bi razriješili nedoumice: kakva nam krema treba, kakve su naše potrebe i šta od spoljašnih uticaja može promeniti našu kožu.

    Kada govorimo o tipovima kože, danas ih prepoznajemo pet

    1. Masna koža
    2. Suva koža
    3. Mešovita koža
    4. Kuperozna koža i
    5. Koža sa dermatitisom.

    Masna koža ima zadebljanu površinu i proširene pore. Koža je sjajna, posebno T zona – brada, nos i čelo. Mitiseri, akne i proširene pore su prisutne na licu.

    Suva koža ima tanak stratum corneum – površinu, nema proširenih pora i koža deluje glatko i kompaktno. Moguće je blago perutanje, nedostaje joj masnoće a samim tim i hidratacije.

    Mešovita koža – je kombinacija između suve i masne kože.

    Centralni deo, čelo, nos i brada imaju zadebljanu površinu kože, proširene pore, koža je sjajna i ima mitisera i bubuljica ali ih je jako malo.

    Obrazi i područja oko očiju su bez proširenih pora, moguća je prisutnost blagog perutanja. Nedostaje joj sebuma i hidratacije.

    Kuperozna koža – je jako tanka, svetla i prozirna. Nedostaje joj masnoće i hidratacije. Prisutno je crvenilo na licu što je znak istrošenih i proširenih kapilara i jako je reaktivna.

    Koža sa dermatitisom – koncentracija perutanja kože je prisutna na vratu, u blizini ušnih školjki, često u obrvama, na bradi, u blizini nozdrva, na čelu, na trepavicama……

    KOŽA I NJENA STRUKTURA

    Kao i odeća, koža prekriva naše telo. Ona je ujedno i organ povezan sa mnogim unutrašnjim vitalnim i relevantnim funkcijama. Ona je multifunkcionalan organ: organ disanja, organ za izlučivanje kroz lijne žlezde, regulator temperature……

    Njena struktura je savršena, ali su joj potrebni nega i mnogo pažnje da bi ostala lepa tokom celog života. Pored toga, osigurava i zaštitu od štetnih spoljažnih uticaja.

    Kada govorimo o strukturi kože, pored ostalog želimo naglasiti nekoliko ključnih stvari. Naime, kožu čini skup od tri tkiva, složenih jedno iznad drugog, sa različitim značajima i funkcijama.

    Hipoderma je najdublji sloj kože. Sastoji se od vezivnog tkiva, bogatog adipocitima i deluje kao rezerva energije i kao termički izolator.

    Derma je vezivno tkivo, sastavljeno od elastinskih vlakana koja osiguravaju pravilnu elastičnost kože i kolagenskih vlakana sa funkcijom podrške i rezistencije.

    Epiderma je gornji sloj kože, koji deluje kao zaštitni sloj svim slojevima kože, sprečava prodor stranih supstanci i gubitak vode iz tkiva.

    EPIDERMIS – površinski sloj kože

    Epidermis lica sastoji se od 4 sloja ćelija poznatih kao keratinociti. To su:

    1. Bazalni sloj, poznatiji kao germinativ, najdublji je sloj epidermisa koji se sastoji od najjačih izvornih ćelija, odvojenih sa bazalnom membranom od temeljnog dermisa. Ćelije koje čine ovaj sloj, razmnožavaju se deobom i menjaju najviše ćelije epidermisa.
    2. Spinozni sloj, ćelije koje se dijele u bazalnom sloju, putuju prema površini i stvaraju spinozni sloj. Te ćelije započinju proces keratinizacije i dižu se na površinu (proces starenja i gubitak vode),
    3. Granulozni sloj, dižući se prema površini, ćelije stvaraju granulozni sloj. Ćelije su još više keratinizovane i spljoštene i
    4. Sloj korneum je površinski sloj koji se sastoji od jako spljoštenih i kompletno keratinizovanih ćelija a koje ujedno sadrže veoma nizak procent vode.

    Naime, u bazalnom sloju nastaju nove ćelije. Podižu se prema površini i stvaraju sloj spinosum. Počinje proces starenja. Kako se i dalje podižu prema površini, nastavlja se proces starenja kože, ćelije sve više gube vodu i postaju pljosnate. Dižu se i dalje i stvaraju kornealni sloj, koji se sastoji od odumrlih ćelija i skoro da nemaju vode.

    Ovaj proces traje 15 – 20 dana.

    Kod mladih osoba, kornealni sloj se sastoji od mladih, napetih ćelija punih vode jer proces obnove ćelija je brz pa nove ćelije jako brzo zamene stare.

    Kod zrelih osoba, obnova ćelije je usporena tako da se ćelije nakupljaju i stvaraju zadebljani kornealni sloj kože.

    UZROCI STARENJA KOŽE

    Starenje kože je prirodno usporavanje ćelijskog procesa epiderme.

    Glavni uzroci koji određuju starenje kože su:

    1. Kod mlade kože, proces keratinizacije traje 14 dana
    2. Vremenom taj proces je sve sporiji
    3. Koža postaje sve tanja, osetljiva i dehidrirana.

    Ako govorimo o prirodnom usporavanju sebacealne aktivnosti, onda se tu prvenstveno misli na sledeće. Kod mlade kože, sebacealna aktivnost je intenzivna i sebum-masnoća-nečistoća, služi kao zaštita kože, čime se sprečava gubitak hidratacije. Sa godinama, sebacealna aktivnost se smanjuje, koža postaje sve više suva i dehidrirana.

    Spoljašni faktori takođe utiču na kožu. Izdvojićemo nekoliko.

    PHOTOAGING – Izazvan je UV-A zracima, koji su uvek prisutni (čak i kada je oblačno, jer prolaze kroz oblake) i koji prodiru duboko u kožu i samim tim razgrađuju vlakna kolagena i elastina u dermisu.

    RADICAL AGING – slobodni radikali su otpadne supstance, koje se prave u ćelijama pri procesu oksidacije. To su nestabilni molekuli, koji destabilizuju druge molekule i uzrokuju mehanizam lančane nestabilnosti. Uzrokuju starenje ćelija pa samim tim i starenje kože.

    CONTAMINAGING – zagađenje ne dopušta dobru oksigenaciju kože i posledično reprodukciju kolagena.

    CLIMA AGING – klimatizovani ambijent, vruće, hladno, vetar, uzrokuju dehidrataciju kože i gubitak kolagena iz tkiva.

    CRONO STARENJE KOŽE

    Crono starenje kože se dešava, bukvalno, zbog raspada kolagenskih vlakana.

    Zbog svih ranije opisanih uzroka, fizioloških i vanjskih, prirodni kolagen isparava i raspada se.

    Kada vlakna kolagena nemaju svoju primarnu strukturu, dolazi do opuštanja tkiva sa posledičnim borama, dehidratacijom i opuštanjem kože. Kolagenska vlakna mutiraju u svojoj primarnoj strukturi i dolazi do njihove razgradnje.

    Starenje kože je genetski predodređen proces koji se razlikuje kod različitih tipova kože.

    PROMENE NA KOŽI

    Umor, crvenilo kože, bolovi u rukama i nogama su samo neke od pojava koje donose promene na koži tokom hladnih dana ali i onih prijatnijih i toplijih. Hladnom vremenu se ne veselimo baš previše, hladni dani uzrokuju loše i psiho i fizičko zdravlje. Isto važi i za tople i pre tople dane. Sama pomisao da nas napolju očekuju temperature oko nule, navodi na razmišljanje šta će takvi vremenski uslovi napraviti našoj koži ili našem organizmu.

    Nabrojaćemo nekoliko neobičnih promena koje se događaju sa telom pa samim tim i sa kožom, usled niskih temperatura:

    • Trošimo jako puno kalorija, čak više nego uobičajeno. Istraživanja su pokazala da se za vreme hladnih dana povećava nivo potrošnje kalorija. Našem telu je potrebno više napora i vremena da bi se ugrejalo.
    • Prsti se tanje. Nemojte misliti da je ovo neka šala jer i nije. Tokom hladnih dana, prsti se stanjuju a razlog tome je što manje krvi dolazi do ekstremiteta a rezultat su manji prsti.
    • Bol u nogama i rukama. Javlja se bolan i neprijatan osećaj kao da nemamo prste ni na nogama ni na rukama i može biti ujedno znak za Raynaudove bolesti koje nastaju zbog stezanja malih arterijskih krvnih sudova. Najčešće je povezana sa hladnoćom i nije opasna ali se može rešiti na jedan jako lagan način, nošenjem tople odeće.
    • Vetar i hladno vreme deluju loše i na vid.

    Hladno vreme i koža

    Kada su u pitanju promene na koži usled hladnog vremena, ne smemo zaboraviti i moramo se podsetiti šta znači kada imamo nedostatak vitamina D. Manjak vitamina D i sunca daje rezultat kroz loše raspoloženje koje sa sobom nosi i depresiju. Moramo izbegavati loše i negativne osećaje a za to je potrebno povećati druženje sa prijateljima ili imati neku aktivnost za sebe po izboru.

    Crvenilo lica normalna je stvar, a događa se iz razloga što krv iz lica odlazi u važnije delove tela kao što su srce ili pluća. Kada se organizam zagreje, boja kože se vraća u normalu. Kako bi se osigurala veća toplota tela, srce pojačano radi kako bi dobilo više krvi do naših ekstremiteta. Rezultat toga je povišeni krvni pritisak koji vodi do velikog problema.

    Ono što je u hladnim danima još vidljivije je koliko naša koža stari.

    Starenje kože se ne dešava u izolaciji, već u kontaktu sa okolinom i u celom telu koje se stalno menja. Starenje se najviše primećuje na koži.

    Zagađenje životne sredine i sunčeva svetlost su uticaji koji ubrzavaju proces starenja. Normalno starenje kože i starenje kože pod uticajem životnog stila u gradovima, odnose se na metabolizam masnoća, proteina i šećera u organizmu a sposobnost regeneracije i komunikacije u tkivu.

    Poznati neprijatelji zdravog izgleda

    Zaboravite na proizvode protiv starenja, ukoliko želite zadržati mladalački izgled moraju se izbegavati određene namirnice. Evo paralele osnovnih potrepština koje unosimo i naše kože:

    • Kada imamo višak šećera u organizmu, moramo znati da se on vezuje za kolagen a ta veza dovodi do toga da koža izgleda kruto i ne fleksibilno.
    • Unošenje masne hrane, tj. trans masti, dolazi do začepljenja arterija i manjih krvnih sudova a samim tim koža tada izgleda starija.
    • Slana hrana dovodi do dehidriranja tela i samim tim postajemo umorni što se negativno odražava na našem izgledu.
    • Kafa i proizvodi sa kofeinom, takođe dehidriraju telo i čine da izgledamo strašno umorni
    • Šećer u slatkišima može učiniti da koža izgleda naborano i staro
    • Ukoliko konzumiramo previše alkohola, to može dovesti do gubitka tečnosti u telu, stvaranje bora i slabljenje kolagenske elastičnosti
    • Prevelika količina pržene i brze hrane može dovesti do razlaganja kolagena što čini da koža izgleda izborano i istrošeno.

    RUKE STARE BRŽE OD LICA

    Ruke su izložene svakodnevno suncu i hladnoći, hemikalijama kao i isušivanju od čestog pranja.

    Kada razmišljamo o starenju, razmišljamo o borama oko očiju, na čelu i oko usana. Ali, žene najčešće zaboravljaju najvažniju stvar – ruke koje odaju godine više nego lice. One brže stare zato što su stalno izložene raznim agresivnim i manje agresivnim situacijama.

    Šta je morski kolagen, kako ga koristiti ikada, ko ga može koristiti i u kojim količinama, potražite stručni savet kod dermokonsultanta/savetnika u apoteci.

    PRIRODA I KOŽA

    Lekovito bilje i prirodni sastojci zauzimaju danas značajno mesto u nezi lica i tela. Već sa branjem biljaka, koži poklanjamo pažnju a ona nam uzvraća boljim i svežijim izgledom.

    Čovek je negovao svoje lice i telo od davnina. Ideal lepote se menjao u zavisnosti od kulture, običaja i podneblja. Kozmetika je pomogla i pomaže čoveku da stalno misli na svoje lične potrebe i u ovim momentima punih stresa nađe komadić prostora za harmoniju.

    Koža je najvidljiviji organ ljudskog tela, koji služi da prima impulse sa površine kože i služi za dodir, temperaturu i bol ali i kao zaštitni omotač od štetnih uticaja.

    Površina kože nije ravna, već pokazuje nabore i sitne otvore kožnih žlezda. Boja kože zavisi od pigmenta i od količine krvi u njenim kapilarima.

    Vezivna osnova kože sastoji se  od vezivnog tkiva koje je bogato kolagenima i elastičnim vlaknima. Elastična vlakna koja su priključena kolagenim snopovima, osiguravaju čvrstoću kože. U starosti pod uticajem spoljašnjih faktora ona gubi svoju elastičnost i postaje mlitava i naborana.

    Koža će nam biti zahvalna ako joj obezbedimo dovoljno kiseonika, kretanja, uticaja mirisa polja i šume. Samim branjem biljaka u prirodi, koži će se pokloniti pažnja a ona će uzvratiti boljim i svežijim izgledom. Najčešće korišteno bilje u kozmetici je:

    • Kamilica
    • Neven
    • Latice ruža
    • Ruzmarin
    • Nana i
    • Lavanda.

    Ulaze u sastav krema i tonusa za kosu i kožu. Omekšavaju epidermu, koriste se za suvu i osetljivu kožu i za kožu koja rano pokazuje znakove starenja. Deluje regenerativno i koristi se za veoma staru kožu i kožu sklonu alergijama.

    Latice ruže deluju tonizirajuće i koriste se za sve tipove kože, neven se dodaje za negu kože slabog tonusa i za bledu kožu lica. Ali, koristi se za sve tipove kože jer deluje umirujuće i obnavlja kožu.

    Pročitajte još

    Izvori

    https://www.news18.com/news/lifestyle/get-healthy-skin-by-including-these-8-foods-in-your-diet-4622651.html

    http://www.alqimmah.com.sa/en/the-different-skin-types-how-to-determine-the-skin-type-and-take-care-of-it-2/

    https://en.wikipedia.org/wiki/Human_skin

    https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-skin

    DALI ŽELITE LIJEPU I ZDRAVU KOŽU LICA?

    SAZNAJTE KAKO USPORITI PROCES STARENJA KOŽE