Lišajevi na koži
Lišaj na koži – šta je to?
Kada imate lišaj na koži, a obzirom na to da se manifestuje na koži sa crvenilom i linijama pod kožom, može se pomisliti na to da imate neku bolest povezanu sa crvima. Ali nije tako. Lišajeve na koži izazivaju gljivice, a ne crvi.
Vjerovatno je tako nastao i engleski naziv “ringworm” (u prevodu, ring – prsten, worm – crv) za lišaj na koži, jer tako ga mnogi ljudi i vide. Lišaj na koži često ima prstenast ili okrugao oblik i uzdignutu ljuspavu ivicu.
Lišaj se može pojaviti bilo gdje na vašem tijelu. Oblik u vidu prstena, bolje rečeno pojavljivanje u obliku kruga, može biti na koži glave, dlanovima, noktima, preponama ili tabanima. Kada se javlja na preponama i tabanima, svaki oblik lišaja ima drugačije naziv.
Liječenje lišaja je važno bez obzira na kojem dijelu tijela se pojavljuje. Ako se ne liječi, lišaj ima sklonost da raste sporo i pokriva sve veće područje. Svi dijelovi vašeg tijela mogu biti zaraženi. Svrab može biti intenzivan kada je prisutan lišaj, ali tretmani mogu da ga ublaže. Zbog zarazne prirode lišaja, može se spriječiti da se širi na druge osobe. →
Lišaj: simptomi i znaci
Infekciju lišaja izaziva gljivica. Postoji mnogo mjesta na Vašem tijelu gdje možete dobiti lišaj. U većini slučajeva pojavljuje se mrlja u obliku prstena na koži. Osim toga, lišaj se pojavljuje u drugačijoj formi kada raste na stopalima (na donjem dijelu stopala i sa strane), na dlanovima, na glavi, noktima, u predjelu brade ili na preponama. →
Lišajevi na koži (Tinea Corporis)
Kao i drugi pojavni oblici oboljenja Tinea, i Tinea Corporis je gljivična infekcija na tijelu. Dermatofitoza („gljivična infekcija na koži“ ili „lišaj na koži“) se javlja na rukama i nogama, najčešće na glatkim površinama kože. Medjutim, ovo oboljenje se takodje može naći i na ostalim dijelovima kože.
Gljivica poznata kao Dermatofit izaziva oboljenje Tinea Corporis. Bolest se takođe može prenijeti sa osobe na osobu, direktnim kontaktom kože sa zaraženom osobom. Pored toga, čest je prenos sa životinje na čovjeka. Dodirujući već korištenu sportsku opremu, proizvode za ličnu higijenu, češljeve, posteljinu ili četke za kosu, su neki od načina kako se zaraza gljivicama i takođe se mogu širiti. →
Najčešći simptomi gljivične infekcije kože a koje prepoznajemo kao lišaj na koži, su:
- fleke koje jako svrbe,
- u nekim slučajevima, fleke mogu sporo rasti, povećavajući inficiranu površinu, i šireći se na druge dijelove tijela,
- imaju izgled pljosnate mrlje, okruglog oblika sa izdignutom ljuspavom ivicom,
- mrlje na obojenoj koži su obično smeđe ili sive,
- svijetla (bijela) koža obično ima crvenkaste ili ružičaste mrlje,
- kod izlječenja, obično je centar fleke taj koji prvi iščezne.
Lišajevi na koži stopala (Tinea Pedis)
Atletsko stopalo („lišaj na stopalu“ ili „gljivična infekcija na stopalu“), je uzrokovano gljivicom sa medicinskim nazivom Tinea Pedis. Simptomi lišaja na koži stopala, mogu uključivati crvenilo, pucanje kože, svrab i ljuštenje. U nekim slučajevima mogu se pojaviti plikovi na koži. Gljivice atletskog stopala mogu rasti bilo gde na stopalu, ali se najčešće nalaze između prstiju.
Gljivice koje izazivaju atletsko stopalo uključuju Trichophiton, Epidermophiton i Microsporum. Najčešće, oboljenje se dobija dolaskom u kontakt sa zaraženom kožom ili kontaktom sa gljivicom u okruženju. Bazeni i svlačionice su uobičajena mjesta gde gljivice mogu da žive.
Najčešći simptomi gljivične infekcije stopala:
- obično počinje između prstiju i širi se na donjem dijelu stopala, sa strane (ili i na donjem dijelu i sa strane stopala)
- moguće je prenijeti infekciju na ruke dodirivanjem zaraženog stopala ili prstiju,
- između prstiju na nogama i na tabanima postoji svrab, nelagodan osjećaj i peckanje,
- crvene i ljuskave mrlje na koži, plikovi, bolne pukotine i krvarenja,
- koža se ljušti,
- koža na stopalima ima neprijatan miris,
- koža između prstiju postaje mekana i „kašasta“.
Lišajevi na koži ruke (Tinea Manuum)
Tinea Manuum je gljivična infekcija šake („lišaj na šaci“, „lišaj na dlanu“), i obično je to vrsta dermatofitoze. Obje ruke mogu biti zahvaćene, a osip može biti drugačijeg izgleda na svakoj ruci, gdje pregibi dlanova postaju bjeličasti, ako je infekcija prisutna duže vrijeme. Područje može da svrbi i izgleda blago podignuto. Moguće je da će i vaši nokti biti zahvaćeni.
Ljuštenje je prisutno na dlanovima ili nadlanicama ruku, a nabori dlanova su izraženiji. Trichophiton Rubrum je najčešći uzrok. Do infekcije može doći ako dodirujete neki drugi dio tijela već inficiran gljivičnom infekcijom (na primjer „atletsko stopalo“ ili inficirane prepone), kada dođete u kontakt sa zaraženom osobom ili životinjom, pa čak i kad dodirnete inficirane površine ili peškire, možete se inficirati.
Najčešći simptomi gljivične infekcije ruku su:
- dlanovi sa pečatima u obliku prstena,
- dlanovi su prekriveni suhom i ispucalom kožom,
- dlanovi sa dubokim pukotinama,
- dodirivanje stopala inficiranim dlanovima može izazvati atletsko stopalo (gljivičnu infekciju stopala)
- postoji mogućnost da se infekcija proširi na ostale nokte.
- često se infekcija greškom zamijeni sa suhom i zadebljalom kožom, ili ekstremno suhom kožom
Lišajevi na noktima (Tinea Unguium)
Lišajevi na noktima („gljivična infekcija nokta“ , „gljivice na noktima“, „onihomikoza“) je medicinski poznata kao Tinea Unguium. Nokti mogu promijeniti boju, „zgusnuti se“ i odvojiti se od kože prsta, kao i da postanu bijele ili žute boje. I nokti na rukama i nokti na nogama mogu biti zaraženi, ali nokti na nogama su mnogo češće pogođeni ovim gljivicama. Celulitis može biti propratna potencijalna komplikacija na donjim dijelovima nogu.
Onihomikozu izazivaju razne gljivice, uključujući Dermatofite i Fusarium. Osobe sa atletskim stopalom, drugim oboljenjima noktiju, perifernim vaskularnim oboljenjima i slabom imunološkom funkcijom, u najvećem riziku su da se zaraze. Oko 10% odrasle populacije pogođeno je onihomikozom, posebno starije osobe. Češće se pojavljuje kod muškaraca nego kod žena.
Najčešći simptomi gljivične infekcije noktiju su:
- napukli nokti,
- infekcija se može proširiti na više noktiju,
- počinje zadebljanjem ležišta nokta (tkivo ležišta nokta),
- obično se razvija kod osoba koji imaju atletsko stopalo tokom dužeg vremenskog perioda,
- ako su nokti zadebljani, mogu da se odvoje od kože prsta,
- nokti vremenom iščezavaju (s vremenom ćete videti manje površine noktiju),
- promjena boje i zadebljanje noktiju,
- pojava infekcije noktiju na nogama je češća od infekcije noktiju na rukama.
Lišajevi na koži prepona (Tinea Cruris)
Lišajevi na koži prepona („svrab prepona“, „gljivična infekcija prepona“), medicinski su poznati kao Tinea Cruris i zarazna je površinska gljivična infekcija koja se najčešće javlja kod muškaraca u toplim i vlažnim sredinama. Obično je to crveni izdignuti osip, iznad unutrašnjeg dijela butina, koji intenzivno svrbi, ljušti se i uglavnom ima zaobljene ivice.
Sportska odjeća ili peškiri, zaraženi gljivicama, često su u dodiru sa ovim dijelovima tijela. Često se povezuje i sa atletskim stopalima ili gljivičnim infekcijama noktiju. Mala je mogućnost da djeca budu inficirana. Inverzna psorijaza, eritrazma, seboroični dermatitis i upala izazvana gljivicom Candida Albicans, mogu biti svojim simptomima slični kao kod gljivične infekcije na preponama. Kako biste utvrdili kakvu vrstu problema imate, bilo bi neophodno uraditi mikroskopski pregled uzorka kože, ili ih laboratorijski kultivisati.
Najčešći simptomi gljivične infekcije na preponama su:
- početni znaci koji se manifestuju kroz nabore između nogu i tijela, crvene su boje (braon ili siv kod tamne kože) i natečeni,
- svrab i bol na koži može biti uzrokovan infekcijom, ali to nije uvijek slučaj,
- koža koja je inficirana često se ljušti i ima izdignute ivice,
- osip se širi na prepone, a zatim se polako spušta na unutrašnju stranu butina, struk i zadnjicu
- na koži se mogu pojaviti pukotine, ljuspanje i ljuštenje.
Lišajevi na koži brade (Tinea Barbae)
Lišajevi na koži brade („lišaj na bradi“, „gljivična infekcija brade“) se medicinski naziva Tinea Barbae. Ovo kožno oboljenje je uzrokovano dermatofitnom infekcijom na području brade kod muškaraca. Generalno, infekcija se pojavljuje kao upala folikula dlake ili granulomatozna lezija na koži. Ovo je i jedan od uzroka folikulitisa (infektivna upala folikule dlake). Bolest se najčešće javlja među poljoprivrednim radnicima, jer se češće prenosi sa životinje na čovjeka nego sa čovjeka na čovjeka.
Trichophiton mentagrophites i Trichophiton verrucosum su najčešći uzročnici. Može se čak desiti i da se infekcija proširi sa zaražene životinjske dlake na kožu čovjeka.
Najčešći simptomi gljivične infekcije kože brade su:
- intenzivno crvenilo i natečena koža,
- mogućnost pojave osjećaja umora i iscrpljenosti,
- natečeni limfni čvorići,
- pojava akni, folikulitisa ili nekog drugog stanja kože,
- kvrgava koža ispunjena gnojem,
- gubitak dlaka (dlake često ponovo narastu nakon tretmana lišaja),
- otvorena, vlažna koža,
- mekana, sunđerasta koža koja ispušta tečnost.
Lišajevi na koži vlasišta (Tinea Capitis)
Lišajevi na koži vlasišta (“lišaj na glavi”, ” lišaj u kosi”, ” lišaj na koži glave”, “herpes tonsurans” , “tinea tonsurans”) , sa medicinskim nazivom Tinea Capitis, je vrsta dermatofitoze koja pogađa kožu glave. Dermatofiti (keratinofilni mikroorganizmi) kao što su Trichophiton i Microsporum, inficiraju dlaku i uzrokuju bolest.
Klinička slika oboljenja je obično jedan ili više pečata sa opalom kosom (pečati prošarani sa crnim tačkama nastalim zbog odlomljenih dlačica), svrab, ljuštenje, upalni procesi i pustule (male gnojne ranice). Djeca, posebno dječaci, češće pate od Tinea Capitisa nego odrasli.
Najčešći simptomi gljivične infekcije kože glave su:
- intenzivan svrab,
- ljuspavi ćelavi pečati na koži,
- otečeni limfni čvorovi,
- koža glave je prekrivena debelim ćelavim pečatima koji se ljušte,
- rane su otvorene i curi gnoj,
- ćelavi pečati sa crnim tačkicama,
- područje je izdignuto, sunđerasto i pod upalom.
Ko dobije lišaj?
Svako može biti inficiran lišajevima, bez obzira gdje živi.
Faktori koji povećavaju rizik od dobijanja lišaja na koži su sljedeći:
- život u tropskim krajevima,
- prekomjerno znojenje
- situacije kada sa drugima dijelite brijače, peškire, odjeću i druge predmete,
- toplota i povišena vlažnost,
- vlažne noge na koje navučete cipele i čarape u svlačionici ili na bazenu,
- život u neposrednoj blizini drugih, kao na primjer spavaonice,
- učestvovanje u kontaktnim sportovima, kao što su rvanje, fudbal ili ragbi,
- dijabetes
- prekomjerna težina ili gojaznost
- nošenje odjeće koja vam trlja i iritira kožu.
Izvori
https://www.aad.org/public/diseases/a-z/ringworm-causes
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ringworm-body/symptoms-causes/syc-20353780
https://www.healthline.com/health/ringworm
https://www.cdc.gov/fungal/diseases/ringworm/index.html
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-you-should-know-about-ringworm